Akcja Czysta Odra: wielkie sprzątanie brzegów Odry – od Bałtyku, aż po Sudety

Akcja Czysta Odra: wielkie sprzątanie brzegów Odry – od Bałtyku, aż po Sudety

Pod koniec kwietnia ruszy wielka akcja sprzątania Odry – majestatycznej rzeki, która łączy trzy państwa: Czechy, Polskę i Niemcy. Również Policzanie mogą przyłączyć się do tej ekologicznej inicjatywy i sprawić, że brzegi Odry staną się czystsze i piękniejsze, co pozwoli w pełni korzystać z uroków spędzania wolnego czasu nad wodą.

Sprzątanie brzegów Odry

W okresie od 29 kwietnia do 8 maja zorganizowana zostanie wielka, społeczna inicjatywa – Akcja Czysta Odra. Będzie to pierwsza edycja tego ekologicznego, międzynarodowego wydarzenia. Obszar sprzątania obejmie Odrę na całej jej długości – 854,3 kilometra, od jej źródeł, aż do Bałtyku, a także jej dopływy, jak Bóbr, Kwisa, czy Widawa.

Eko-majówka

W akcji oczyszczania brzegów Odry wziąć udział może każdy indywidualnie lub po zebraniu grupy sąsiadów czy lokalnych mieszkańców wsi lub miejscowości. Do udziału zapraszane są również lokalne organizacje, samorządy regionalne, rady osiedlowe, klasy szkolne czy różne kluby i stowarzyszenia, jak koła wędkarskie. Pierwsze 100 grup wolontariuszy, które zgłoszą się do udziału w akcji, ma szansę otrzymać dotację na zakup potrzebnych materiałów, jak gumowe rękawiczki, chwytaki czy worki na śmieci, sięgającą nawet 500 zł. Wsparcie finansowe zaoferowane zostanie przez mecenasa wydarzenia – Credit Agricole Bank Polska.

Co należy zrobić, aby włączyć się do akcji? Wszyscy zainteresowani muszą zgłosić się (mailowo lub telefonicznie) do koordynatora, który odpowiada za organizację wydarzenia na odcinku Odry w danym mieście lub regionie.

Inicjatywa na dużą skalę

Inicjatorem tej pro-środowiskowej akcji jest Dominik Dobrowolski – kajakarz, podróżnik, ekolog i Wrocławianin, który od lat działa na rzecz oczyszczania rzek oraz ochrony wód przed zaśmieceniem. Inicjatywa ma na celu nie tylko odciążenie lokalnego ekosystemu i usunięcie śmieci z brzegów rzeki, ale także edukację w zakresie problemu zanieczyszczania środowiska. Akcji ma również wspierać tworzenie się wspólnot i wdrażanie lokalnych inicjatyw. W dalszej perspektywie celem ma być również aktywna zmiana prawa i rozwijanie ruchu nadrzecznego, także w kontekście turystycznym.

Lokalnym koordynatorem akcji oczyszczania Odry na odcinku Słubice-Szczecin-Świnoujście (obszar ten obejmuje również Police) jest Stowarzyszenie Wywrotka.

Jeden komentarz o “Akcja Czysta Odra: wielkie sprzątanie brzegów Odry – od Bałtyku, aż po Sudety

Dodaj komentarz