Mural jako filtr powietrza? W Policach powstanie dzieło uliczne pochłaniające zanieczyszczenia

Mural jako filtr powietrza? W Policach powstanie dzieło uliczne pochłaniające zanieczyszczenia

Jeszcze w tym roku w sześciu miastach Województwa Zachodniopomorskiego postanie siedem wyjątkowych murali. Jeden z nich znajdzie się również w Policach.

 

Dekoracyjny filtr powietrza

 

Każde z dzieł wyróżni pro-środowiskowa technologia – murale powstaną ze specjalnych farb pochłaniających zanieczyszczenia. Dekoracje nie tylko oczyszczą powietrze, ale również ożywią miejską przestrzeń, a przy okazji w pomysłowy sposób wypromują dbałość o środowisko naturalne.

Jak działa taki eko-mural? Dzieło wykonane innowacyjnymi farbami fotokatalitycznymi jest w stanie wchłonąć szkodliwe związki wydzielane przez samochody czy papierosy, takie jak dwutlenek siarki, tlenki azotu czy opary rozpuszczalników. Farby przechwytują i neutralizują zanieczyszczenia, a w efekcie poprawiają jakość powietrza w okolicy w sposób porównywalny do skweru z drzewami.

To jednak nie wszystko. Farby fotokatalityczne wyłapują również drobnoustroje, wirusy i grzyby, dzięki obecnemu w ich składzie dwutlenkowi tytanu. Barwniki dodatkowo neutralizują nieprzyjemne zapachy i wykazują właściwości samo oczyszczające. W efekcie pomalowana fasada nie wymaga regularnego czyszczenia.

 

Pierwsze testy w Szczecinie i Szczecinku

 

Takie kreatywne i niezwykle wartościowe dzieła powstały już w dwóch miastach zachodniopomorskiego: przy rondzie Giedroycia w Szczecinie i w Szczecinku. W tym roku dopełni je siedem kolejnych umieszczonych w Policach, Stargardzie, Wałczu, Połczynie-Zdroju i Goleniowie, a dodatkowo dwa nowe murale pojawią się w Szczecinie. Wybrane zostały już dokładne lokalizacje eko-murali, ustalono również ich rozmiary, jednak nie są jeszcze znani ich autorzy, którzy wyłonieni zostaną w otwartym konkursie. Swoje projekty może zgłosić każdy zainteresowany, a twórcy najciekawszych propozycji będą mieli szansę ozdobić miejską przestrzeń m. in. w Policach.

Wśród kryteriów oceny nadsyłanych prac znajdzie się wartość artystyczna, oryginalność, możliwości techniczne i koszty wykonania. Konkurs ruszy już w tym miesiącu.

 

Zielony region

 

Za realizację całego projektu odpowiedzialny jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”.

Jeden komentarz o “Mural jako filtr powietrza? W Policach powstanie dzieło uliczne pochłaniające zanieczyszczenia

Dodaj komentarz