Analiza postępów w budowie SKM: Prace na linii kolejowej ze Szczecina do Polic mają potrwać dłużej

Analiza postępów w budowie SKM: Prace na linii kolejowej ze Szczecina do Polic mają potrwać dłużej

Przyglądamy się aktualnemu stanowi prac związanych z budową Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Według PKP Polskie Linie Kolejowe, najbardziej czasochłonne będą prace na linii kolejowej prowadzącej ze Szczecina do Polic.

Na torze kolejowym oznaczonym numerem 406 kierującym się w stronę Polic, wykonawca kontynuuje prace torowe na kilku odcinkach. Jak zaznacza Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe, pracuje się na trasach takich jak Szczecin Pomorzany – Szczecin Turzyn, Szczecin Turzyn – Szczecin Niebuszewo, Szczecin Niebuszewo – Szczecin Gocław oraz Szczecin Skolwin – Police.

Dodatkowo, toczy się praca nad budową peronów w różnych lokalizacjach, takich jak Szczecin Pomorzany, Cmentarz Centralny, Szczecin Turzyn, Szczecin Żelechowa, Szczecin Drzetowo, Szczecin Golęcino, Szczecin Skolwin oraz Police.

Z uzyskanych informacji wiemy również, kiedy możliwe będzie pierwsze uruchomienie pociągu z pasażerami do Polic. Niestety, na pierwszą podróż pociągiem w ramach SKM trzeba będzie poczekać dość długo. W lutym tego roku spekulowano o możliwości uruchomienia linii na przełomie 2025 i 2026 roku, jednak obecnie planowany termin został przesunięty.

Bartosz Pietrzykowski informuje, że „Zakończenie zasadniczych prac na linii kolejowej nr 406, w ramach zadania 'Modernizacja linii kolejowej nr 406 na odcinku Szczecin Główny – Police’, planowane jest do końca 2025 roku. Zakończenie inwestycji, wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji i pozwoleń, planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego półrocza 2026 roku”.