Kamienica przy ulicy Wielkopolska 29 w Szczecinie – wyjątkowe miejsce, które zapadło mieszkańcom w pamięci

Kamienica przy ulicy Wielkopolska 29 w Szczecinie – wyjątkowe miejsce, które zapadło mieszkańcom w pamięci

Ulica Wielkopolska numer 29 w Szczecinie to adres, który zapadł w pamięć wielu ze względu na swoją znaczącą mieszkankę, Helenę Majdaniec. To właśnie tu zagościła słynna polska piosenkarka, co przyciąga do tego miejsca liczne rzesze turystów, pragnących ujrzeć dom związany z ikoną muzyki lat 60-tych.

Obiekt jest częścią charakterystycznej dla tego obszaru miejskiego architektury. Dominują tu imponujące kamienice z czasów mieszczańskich, które skrywają wewnętrzne podwórka. Te z kolei są połączone z innymi budynkami i dziedzińcami, tworząc specyficzną sieć miejskich zakątków.

Opiekę nad tak położonymi nieruchomościami sprawują albo Wspólnoty Mieszkaniowe, albo ZBiLK. Podwórka są jednak przestrzenią wspólną dla wszystkich mieszkańców. Niestety, niejednokrotnie obserwowane jest zjawisko traktowania tego typu miejsc jako „niczyich”. Skutkiem takiego podejścia jest często ich zaniedbanie oraz użycie jako miejsca do wyrzucania odpadów.

O narastającym problemie z bałaganem na podwórku, na którym niegdyś bawiła się młoda Helena Majdaniec, poinformowała naszą redakcję jedna z obecnych mieszkanek tejże kamienicy.