Polimery Police Grupy Azoty wkraczają na finisz

Polimery Police Grupy Azoty wkraczają na finisz

Polimery Police, należące do Grupy Azoty, będą niedługo gotowe do działania. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceprezesa firmy, Marka Wadowskiego, stan prac związanych z tą inwestycją wynosi obecnie 99,69%. Wskazuje to, że finalizacja jest tuż za rogiem.

Jest to nie tylko jedna z największych inwestycji przemysłowych ostatnich lat w Polsce, ale także najważniejszy producent propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja, kosztująca 7,2 mld zł (co odpowiada około 1,8 mld dolarów), pozwoliła stworzyć największe zakłady produkcyjne tego typu w regionie.

Próby technologiczne są obecnie w toku, a gotowość do uruchomienia osiągnięto już w lutym. W ich ramach testowane są poszczególne elementy instalacji. Jak podkreślił Wadowski, pierwsza próbna partia produktów została wyprodukowana już w czerwcu.

Plany na koniec roku zakładają przeprowadzenie testów integralności – kamienia milowego na drodze do komercyjnego wykorzystania projektu – jak tłumaczył Wadowski.

Produkowany przez Polimery Police polipropylen, będący związkiem chemicznym wytwarzanym z propylenu, pod nazwą handlową Gryfilen, znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach. Będzie wykorzystywany m.in. do produkcji folii spożywczych, opakowań sztywnych i pojemników na żywność. Znajdzie także swoje miejsce w artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie oraz przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym.