Projekt Polimery Police – największa inwestycja chemiczna w Europie

Projekt Polimery Police – największa inwestycja chemiczna w Europie

Polimery Police to gigantyczny projekt inwestycyjny na mapie europejskiej branży chemicznej. Czerwiec poprzedniego roku przyniósł start tej instalacji, jednak docelowy poziom produkcji ma zostać osiągnięty dopiero w 2024 roku.

Planowany budżet na realizację przedsięwzięcia Polimery Police wynosi około 1,8 miliarda dolarów. Jego głównym celem jest stworzenie zintegrowanego kompleksu chemicznego. Ma on składać się z instalacji do produkcji propylenu za pomocą metody odwodornienia propanu oraz instalacji do produkcji polipropylenu o planowanej mocy produkcyjnej do 437 tysięcy ton rocznie. To właśnie tutaj, w czerwcu, ruszyła produkcja polipropylenu.

Pomimo opóźnienia wynoszącego 166 dni zgłoszonego przez generalnego wykonawcę, harmonogram inwestycji Polimery Police przewiduje, że test integralności instalacji odbędzie się w pierwszym kwartale 2024 roku. Z kolei komercyjna eksploatacja fabryki zostanie rozpoczęta w pierwszej połowie tego samego roku. Jak informuje Kinga Wełyczko z Grupy Azoty Polyolefins S.A., wszystkie prace rozruchowe są przeprowadzane zgodnie z aktualnym harmonogramem. Testy gwarantowanych parametrów na pozostałych instalacjach zaplanowano na styczeń i luty.

Grupa Azoty Polyolefins S.A. produkuje pierwsze partie testowe na instalacji polipropylenu od czerwca 2023 roku i sprzedaje je pod marką Gryfilen® bezpośrednio klientom oraz dystrybutorom na mocy zawartych umów. W zakresie zakupów, sprzedaży i transportu firma osiągnęła pełną gotowość operacyjną. Posiada też szerokie portfolio klientów na kluczowych rynkach, którzy są gotowi do współpracy po uruchomieniu pełnej komercjalizacji produkcji przez generalnego wykonawcę Hyundai Engineering Co., Ltd.