Sierpień pełen atrakcji

Sierpień pełen atrakcji
fot. pixabay.com

W drugim miesiącu wakacji 2021 Miejski Ośrodek Kultury w Policach przygotował dla dzieci i dorosłych wiele pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Niezależnie od zainteresowań i wieku z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Sztuka od ręki

Przygody z kulturą zaczynają się już 2 sierpnia. Od poniedziałku do piątku w godzinach 11-13 odbędą się Improwakacje. Twoje dziecko doskonale czuje się na scenie i wciąż wymyśla niestworzone historie? Daj mu szansę na realizację talentu aktorskiego.Sztukę improwizacji  poprowadzą aktorzy Teatru Pleciuga na co dzień zajmujący się improwizacją. W ciągu cyklu spotkań dzieci wraz z Kasią Majewską, Pauliną Majtas i Rafałem Hajdukiewiczem nie tylko poprawią nieco umiejętności w sztuce grania na zawołanie, ale też zaprojektują scenografię, stworzą wyjątkowe postacie i zgłębią wiedzę dotyczącą funkcjonowania teatru. Prowadzący zapraszają dzieci już od 5 roku życia do wspólnego tworzenia i zabawy. Improwizacja w większej grupie uczy też pracy w zespole, szybkich reakcji na zmieniające się otoczenie i spontaniczności. Te wypracowane cechy przydadzą się młodemu pokoleniu nie tylko do tworzenia teatralnej sztuki. 

Dłonie w twórczej akcji

Spokojniejsza i skupiona na własnej pracy młodzież może natomiast spróbować swoich sił w ceramice podczas warsztatów z Dorotą Żurek.  To rzemiosło liczy sobie już tysiące lat, określa charakterystyczne cechy żyjących dawniej społeczeństw, stanowi część sztuki użytkowej oraz wysokiej, prezentowanej w najsłynniejszych galeriach na świecie. Warsztaty z ceramiki odbywać się będą od poniedziałku 2 sierpnia do piątku oraz w dniach 9-10 sierpnia. W każdy z tych dni zajęcia potrwają około dwóch godzin i zaczną się o 12.00. Na to niecodzienne w naszych czasach spędzanie czasu zapraszamy wszystkich miłośników prac manualnych oraz tych, którzy chcą poprawić swoje zdolności. Warto dodać, że ceramika jest zaliczana do form terapeutycznego zastosowania sztuk plastycznych i pomaga np. przy rehabilitacji nadgarstków po urazach.

Z miłości do różnorodności

A może uszyjesz maskotkę? 4 i 5 sierpnia mają na to szansę nawet ci, którzy z szyciem nigdy nie mieli do czynienia. Między 10:00 a 11:45 warsztaty plastyczne z szycia małych przyjaciół poprowadzi Sława Pietraś. 18 sierpnia w tych samych godzinach odbędą się natomiast warsztaty fotograficzne. Jeśli więc trójwymiarowe formy wolisz sprowadzić do płaskiej postaci, wybierz się na kreatywne spotkanie z Tomaszem Łojem. „Światłoczułe eksperymenty” będą z pewnością ciekawym doświadczeniem, ale też wspaniałą pamiątką z tegorocznych wakacji.

W letnim klimacie

Marzysz o ruchu, fantazji i iście wakacyjnej atmosferze? Warsztaty cyrkowe zapewnią to, czego szukasz. Cyrk to forma występów indywidualnych i grupowych, która powstała we współczesnej formie dopiero około XIX wieku. Wszystko, co tajemnicze, dziwne i niezwykłe składa się na magiczny klimat tej rozrywki. Warsztaty organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury poprowadzi Kamil Żongler Malecki — pedagog cyrku, performer, klaun, żongler, a przede wszystkim miłośnik popularyzacji sztuki cyrkowej. Cyrk to nie tylko zabawa i niepowtarzalna atmosfera. Wiele jej elementów wymaga rozwinięcia poczucia równowagi i dużego skupienia. Takie efektowne ćwiczenia uczą więc cierpliwości i wytrwałości oraz podnoszą sprawność ruchową. W tegorocznych warsztatach uczestniczyć mogą zarówno dzieci, jak i dorośli, co sprawia, że jest to świetna propozycja na wspólny czas spędzony całą rodziną. Zajęcia odbędą się 17 i 18 sierpnia o 10.00 i potrwają od 45 do 90 minut. Życzymy miłej podróży w świat iluzji i śmiechu.

W głąb historii

Choć lato to dla dzieci czas na odpoczynek od szkoły, małe głowy chętniej chłoną w tym czasie nową wiedzę. Brak przesytu może wyjść szkolniakom na dobre. Po połączenie nauki i zabawy warto wybrać się na „Podchody historyczne…” z Janem Maturą, które odbędą się obok polickiego MOK’u. Podczas tych tematycznych zajęć terenowych dzieci nie tylko poznają historyczne fakty, ale też wysilą swój umysł, by rozwiązać logiczne łamigłówki. Tych z pewnością nie zabraknie w planowanych zadaniach grupowych. Dla przybliżenia dawnych czasów młodemu pokoleniu organizatorzy przygotowali także rekwizyty i makiety. Praca w grupie rozwinie u uczestników umiejętności miękkie, a zdobytą wiedzą dzieci będą mogły zabłysnąć we wrześniu. W warsztatach mogą wziąć udział miłośnicy historii i tajemnic w wieku 10-12 lat. Obowiązują zapisy, a dzieci mogą wziąć udział w zabawie aż w trzech terminach: 12,19 i 26 sierpnia o godzinie 11.00. Wakacyjne wojaże i kolonie nie będą więc przeszkodą.

Propozycje dla małych i dużych

W tym miesiącu odbędą się także warsztaty bębniarskie dla pełnych ekspresji muzyków. Od 23 do 27 sierpnia w godzinach 11-13 prowadzić je będzie Ryszard Dziubak. W każdy wtorek i piątek o godzinie 10.00 możemy też udać się na spotkanie ze Smokusiem wraz z Piotrem Szkockim. Dorośli będą też mieli okazję wyzwolić swoją artystyczną duszę podczas studia wokalnego z Aleksandrą Przybyłą lub zajęć plastycznych we wtorki i czwartki o godzinie 18.00. Życzymy wszystkim nowych doświadczeń i realizacji obecnych pasji wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Policach