Przywitanie wiosny w Trzebieży

Przywitanie wiosny w Trzebieży

Marzec to wyjątkowy miesiąc w którym witamy pierwszy dzień wiosny. W tym roku PKC „SAMA RAMA” Police, SE „Łarpia”, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów byłych pracowników Grupy Azoty Z.Ch. „Police” S.A., Ośrodek Sportu i Rekreacji w Policach oraz Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Policach serdecznie zapraszają na „Topienie Marzanny – Powitanie Wiosny”. Wydarzenie odbędzie się w Trzebieży, w sobotę 18 marca, rozpoczęcie o godzinie 12:30.

Wiele atrakcji

Nie da się ukryć, że impreza ma charakter rozrywkowy. W programie przewidziano konkurs na najciekawszą i najbardziej kolorową Marzannę, wykonaną przez uczestników. Oprócz tego będzie także symboliczne „topienie Marzanny” przez Szczecińsko-Polickie Morsy. Kolejna atrakcja przewidziana na ten czas to wybór Królowej Wiosny spośród uczestniczek oraz koronacja Królowej Wiosny przez Neptuna. Nie zabraknie także ogniska z możliwością pieczenia kiełbasek oraz wielu innych wesołych konkursów z nagrodami.

Polskie tradycje związane z 21 marca

W Polsce na pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca, obchodzony jest Dzień Wiosny, choć nie jest to święto państwowe. Zwykle nie towarzyszą mu żadne uroczystości ani obrzędy, jednakże w niektórych regionach Polski zachowane są tradycje związane z przywitanie wiosny.

Jednym z takich zwyczajów jest palenie Marzanny, która symbolizuje zimę i wszystko, co nią niekorzystne. Palenie Marzanny odbywa się na terenie całej Polski i jest szczególnie popularne w rejonach nadmorskich, gdzie palenie kukły przyjmie formę spalenia jej na plaży.