Wybory burmistrza Polic: Kto stanie do walki o fotel włodarza?

Wybory burmistrza Polic: Kto stanie do walki o fotel włodarza?

Pojawiły się pierwsze nazwiska osób, które zamierzają ubiegać się o stanowisko burmistrza Polic. Wśród nich znajduje się obecny włodarz tego miasta oraz dwóch członków rady miejskiej. Tymczasem, dwie najważniejsze partie polityczne – PiS i KO – jeszcze nie zdecydowały, których kandydatów wystawią w tym wyścigu.

Zbliżające się wybory samorządowe, które prawdopodobnie odbędą się 7 kwietnia, pozwolą mieszkańcom Polic wybrać osobę, która przez najbliższe pięć lat będzie zarządzać ich gminą. Jak na razie, pewnym jest jedno – obecny burmistrz, Władysław Diakun (75 lat), nie planuje przejść na polityczną emeryturę.

– Zamierzam kandydować w nadchodzących wyborach – potwierdza Władysław Diakun, pełniący funkcję burmistrza od 1998 roku. Jeśli odniesie zwycięstwo, będzie to jego siódma kadencja na tym stanowisku. Jednak ostatni okres sprawowania przez niego władzy nie był najlepszym czasem dla burmistrza Diakuna. Jesienią 2022 roku, w składzie 21-osobowej Rady Miejskiej w Policach, utraciła większość rządząca koalicja. Władysław Diakun stracił także bezpośrednie zaplecze polityczne, kiedy dwóch radnych opuściło Wspólnotę Samorządową Gryf XXI. Dodatkowo, w czerwcu ubiegłego roku po raz pierwszy nie zdobył wotum zaufania i absolutorium.

Do walki o fotel burmistrza gotowy jest stanąć także Krystian Kowalewski, radny gminy i lider klubu „Projekt Police”. Nie jest to dla niego pierwsze starcie – w wyborach na burmistrza w 2018 roku uzyskał 3190 głosów, jednak nie wystarczyło to do pokonania Władysława Diakuna.

– Mój udział w samorządzie Polic trwa już 25 lat i widzę, jak obecna ekipa rządząca gminą marnuje naszą przyszłość. Aby to zmienić, potrzebujemy nowego podejścia do zarządzania sprawami mieszkańców, który zapewni im lepsze i tańsze usługi komunalne oraz wyższy standard życia – mówi Krystian Kowalewski.