Trwające prace naprawcze na wałach przeciwpowodziowych w Policach z uwagi na podwyższenie poziomu wody
Kilka dni temu rozpoczęły się prace naprawcze na uszkodzonym wale przeciwpowodziowym znajdujący się na Łarpi w Policach. Zarząd Zlewni Rzeki Łarpia, czyli Wody Polskie RZGW w Szczecinie, jest odpowiedzialny za przeprowadzanie tych zabiegów, szczególnie tam, gdzie doszło do największych uszkodzeń.
Specjaliści z Ekologicznego Oddziału „Łarpia” monitorują postępy prac, które są wyjątkowo trudne, ze względu na podniesienie się poziomu wody o 10 – 15 cm. W konsekwencji tej sytuacji, niektóre czynności muszą być wykonywane w butach rybackich, brodząc w wodzie. Kolejnym utrudnieniem jest fakt, że nocą temperatura spada poniżej zera, co powoduje zamarznięcie wody i utrzymanie lodowej skorupy na drewnianej palisadzie zbudowanej wcześniej. Każdego ranka trzeba usuwać lód z palisady. Wielkie obszary wyspy Polickie Łąki są pokryte lodem, tworząc olbrzymie lodowisko – mówi Wiesław Gaweł.
W trakcie prac naprawczych na wałach, duże wsparcie stanowi ciężki sprzęt jeżdżący po szczycie wału. Przewidywane jest, że cała operacja zostanie zakończona w następnym tygodniu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że bobry nie zaprzestają swojej aktywności pomimo zimy. Dlatego drzewa i krzewy, które można jeszcze uratować, są otaczane siatką o wysokości 60 cm. W związku z tym pojawił się pomysł, aby zastosować siatkę ochronną przed ułożeniem ostatniej warstwy ziemi, co zapobiegłoby dalszemu niszczeniu wału przez bobry – dodaje Gaweł.