Warto zobaczyć: Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Warto zobaczyć: Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

W Przelewicach, około 80 kilometrów od Polic, znajduje się malowniczy Ogród Dendrologiczny. To jedna z ciekawostek Pomorza Zachodniego oraz miejsce, które idealnie sprawdza się jako kierunek weekendowej wycieczki. Arboretum w Przelewicach zdecydowanie zasługuje na odwiedziny!

Historia i charakterystyka

Obecnie cały obiekt ma powierzchnię 45 hektarów, które obficie porasta roślinność. Do zwiedzania udostępniono tam również zabytkowy, XIX-wieczny pałacyk, który funkcjonuje również jako hotel. Ogród ten powstał jeszcze przed II wojną światową – w 1933 roku, a w latach powojennych dodatkowo go rozbudowano i zmodernizowano. Arboretum założył ówczesny właściciel majątku przelewickiego – Conrad von Borsig, który był członkiem Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego. Dziś założyciel tego miejsca ma swój kamień pamiątkowy ustawiony w ogrodzie. Obszar przyrodniczy ogrodu stanowi część europejskiego programu Natura 2000.

W arboretum znaleźć można aż 1200 gatunków drzew, krzewów, kwiatów i roślin, w tym tych chronionych. Najbardziej rozpoznawalną – i znaczącą dla ogrodu – odmianą jest dawidia chińska. Ta wyjątkowa roślina z delikatnymi, białymi kwiatami stała się symbolem Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, znalazła się również w herbie gminy Przelewice, a równocześnie roślina ta wspominana jest w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Warto również wspomnieć o rosnących tam roślinach nietypowych dla polskiego krajobrazu, są to bambus, świerk tygrysi, mamutowiec olbrzymi, tulejnik amerykański czy lepiężnik japoński. Można tam również zobaczyć ogromnych rozmiarów wiąz szypułkowy o obwodzie 607 centymetrów i wysokości 31 metrów.

W arboretum przygotowano zróżnicowane formacje, które porasta charakterystyczna roślinność, takie jak skalniak, wrzosowisko, oranżeria, polana oczarów, wąwóz drzew iglastych, aleja kalinowa i ogród japoński. W tym ostatnim znaleźć można skarłowaciałe drzewa, kwitnące wiśnie i azalie, ale także elementy architektury typowej dla japońskich ogrodów: łukowaty mostek nad wodą i pawilon herbaciany.

Atrakcje i wydarzenia

Ogród w Przelewicach zamieszkuje również ciekawa fauna. Jednym z tamtejszym mieszkańców są pawie indyjskie. Można tam również spotkać łabędzie nieme, sikorki i zaskrońce, a także dziesiątki innych gatunków płazów, gadów, ptaków oraz owadów. Kwiaty rosnące w arboretum regularnie odwiedzają również pszczoły. Dzięki nim powstają regionalne miody przelewickie.

Na terenie arboretum można uprawiać najróżniejsze aktywności sportowe. Przede wszystkim spacerowanie, ale także biegi narciarskie i nordic walking. Na miejscu wytyczono aż trzy trasy do spacerów z kijkami, są to: „Strzała” do Kłodzina o długości 2,6 kilometra, „Polne krajobrazy” do Kluk o dystansie 4,7 kilometra oraz „Trasa tysiąca barw”, czyli „pętelka” po Ogrodzie Dendrologicznym, która ciągnie się przez 3,7 kilometra.

Warto również dodać, że Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest gospodarzem cyklicznie powracających wydarzeń, np. zawodów biegowych, warsztatów przyrodniczych dla dzieci oraz spotkań sezonowych. Otwarcie nowego, wiosennego sezonu przewidziano w tym roku na dzień 10 kwietnia. Wiosna w arboretum zainaugurowana zostanie programem z ciekawymi atrakcjami.

Cennik i godziny otwarcia

Wejście do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach jest odpłatne i wynosi 13 zł za bilet normalny oraz 9 zł za bilet ulgowy. Ulga przysługuje dla seniorów, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, studentów do 26 roku życia i opiekunów osób niepełnosprawnych. Wstęp jest bezpłatny dla dzieci poniżej 5 roku życia oraz opiekunów grup szkolnych.

Godziny otwarcia arboretum są zmienne i zależą od sezonu. Są to: 9:00-19:00 w okresie wiosenno-letnim od 1 maja do 31 sierpnia, 9:00-17:30 w terminie od 1 września do 31 października oraz 9:00-16:00 od 1 listopada do 30 kwietnia.

Ogród otwarty jest codziennie, poza sezonem zimowym – wówczas czynny jest tylko w dni robocze.

Dokładny adres:

Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej

74-210 Przelewice