Wyjątkowy pomysł na gminę Police

Wyjątkowy pomysł na gminę Police
Wiele fantastycznych wizji naszej gminy mieli studenci. Okazuje się, że studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentowali koncepcje zagospodarowania gminy Police. To już kolejna wystawa prac, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Sprawdzamy, jakie koncepcje wymyślili studenci.

Wystawa odbyła się pod hasłem: Police gmina słońca, zieleni i wody.

Właśnie tak nazywała się tegoroczna wystawa. Zobaczyć mona było na nie wybrane prace z różnych miejsc gminy Police. Jak tłumaczy dr inż. arch. Elżbieta Czekiel – Świtalska z Zachodniopomorskiego Uniwersytety Technologicznego, zawsze to jest tak, że najpierw studenci na pierwszych zajęciach analizują całą gminę. Po całościowych analizach każdy zespół wybiera sobie teren i proponuje swoje własne  rozwiązania i koncepcję.

Różne wizje studentów

Jedna z koncepcji zaprezentowanych na wystawie dotyczyła Trzebieży. Autorki pomysłu widzą w miejscowości centrum kulturalnego gminy Police. Obok  znajduje się także nadwodna trasa widokowa, pirs i amfiteatr. Koncepcja jest inspirowana falami. Lokalizacja centrum to obecnie nie wykorzystane tereny między portem rybacki ma fabryką cukierków. Jak mówią autorki koncepcji, Trzebież kojarzy się z atrakcjami wodnymi, dlatego w koncepcji znajduje się budynek wypożyczalni sprzętu wodnego, jak również naprawy i przechowywania. Zaprojektowały również hotel.  Ma tam powstać To  całoroczne miejsce, pełne atrakcji nie tylko latem, ale też chłodniejsze miesiące. Wszystko ze względu na to, że Trzebież jest piękna nie tylko latem. Autorkami koncesji są Aleksandra Mazur, Sylwia Łangowska i Karolina Żurek – studentki ZUT. Studentki dodają także, że Żurek ich zamysłem było również połączenie ścieżek rowerowych wzdłuż Zalewu Szczecińskiego. Studentki architektury nie kryją, że realizacja ich koncepcji jest droga, ale można zrezygnować z pewnych rozwiązań. Okazuje się, że samo zagospodarowanie tego terenu na pewno mogłoby być zrobione w tańszy sposób. W projekcie jest dużo zielonych dachów, a same kształty dachów są specyficzne, trudne do wykonania. Z tego powodu koncepcja jest jeszcze do poprawy.

A Wy co sądzicie o tym pomyśle?